Péče o jizvy
Jde jen o mé osobní zkušenosti a rady které jsem dostala.
Po první operaci našich dětí se vyskytne několik nových potřeb v péči o jejich zdraví a vzhled. Mezi jednu ze stežejních patří péče o jizvy. V diskusích mezi maminkami je cítit, že je to velmi zodpovědná a důležitá práce, která ovlivní vzhled dítěte.
Maminkám, jejichž děti byly operovány krátce po porodu lékaři zdůrazňují, že se jizva bude hojit stejně dobře, jako by byla operace provedena v děloze.
Nejdůležitější v péči o jizvy vidím její včasné zahájení. /Říká se asi tři týdny po operaci, ale může být doporučeno vlastně již pár dní po operaci, záleží na zvyklostech operatéra/. Základem je pravidelné promazávání. Doporučována je mast s obsahem vazelíny, např. Ophtalmo-Septonex...Mně osobně se jako nejlepší jeví doma vyškvařené nesolené sádlo. Nestačí však jen namazat kůži, ale celkem lehkými krouživými pohyby zvláčnit jizvu.
Sporným bodem jsou masáže jizev. Pokud jsou prováděny nevhodně, spíše výsledek zhorší, než-li jejich neprovádění. Navíc téměř všechny děti masáž nesnášejí a pláčou, což vede ke stresu a napětí mezi matkou a dítětem.
Naše vlastní zkušenost je taková, že opravdu je důležité udržovat tkáň vláčnou promazáváním mastným prostředkem /sádlem nebo vazelínou/ několikrát denně. Ze začátku jsem to bohužel nevěděla a tak jsem jizvy jen namazala Ophtalmo-Septonexem a pak masírovala dost silnou tlakovou masáží. Myslím si, že to vedlo k hypertrofii jizvy. Čím víc se jizvy zvětšovaly, tím víc a častěji jsem je masírovala. Z toho jsem samozřejmě byla hodně zklamaná a nespokojená a hledala další informace. Zjistila jsem, že spousta maminek tlakové masáže neprovádí, ale jen důkladně promazávjí např. sádlem. Když byly Vojtovi čtyři měsíce, měl již keloidy tak veliké, že každý kdo se s námi dal do řeči se zeptal, kdy začneme masírovat jizvy. To mě vedlo k frustraci. Protože masáže byly pro Vojtu dost nepříjemné a plakal a já se opravdu intenzivně snažila. Jenže s pocitem viny, že buď malému ubližuji nebo budu jeho péči zanedbávat. Také jsem si byla jistá, že kromě sklonu hojit jizvy keloidy (pravděpodobně dědičné), někde dělám chybu, ale netušila jsem kde...V té době mi jedna lékařka doporučila mazat jizvy kortikosteroidní mastí, která je změkčí a také stáhne nehezké červené žilky, které se neustále rozšiřovaly a zvětšovaly. To byla velká "výhra", protože Vojtovi se jizvy opravdu změnšily a hlavně změkly. V té době jsem již používala sádlo místo Ophtalmo-Septonexu. Výsledek byl opravdu viditelný.
Kromě promazávání jizvy ošetřuji ochranným krémem proti UV záření (SPF 50), aby se zabránilo její pigmentaci.
Teď jizvy udržujeme mastné, aby se tenká kůžička na nich nevysoušela a jsme bez stresu my i Vojtíšek. Začátky byly krušné, ale vše je teď již, doufám, zapomenuto.
Chtěla jsem v tomto příspěvku říci, že naše děti jsou komplexní bytosti tak jako všechny ostatní děti a není dobré soustředit se jen na jizvy nebo celé dny čekat na první slabiku...Malá opatření jsou mnohdy účinnější než "odborné a věděcky podložené" metody. Používat zdravý selský rozum se ukazuje často šťastnějším řešením se stejným nebo možná i lepším výsledkem. Maminky (obracím se jen na maminky, protože většinou ony o jizvy a nostrily pečují), my samy víme, kolik péče jsme věnovaly a jestli má nebo nemá efekt...to okolí bez vlastní zkušenosti nemůže pochopit. Někdy i odborník může naši intuici ovlivnit. Určitě to nedělá s úmyslem ublížit, jen vidí zkrátka naše děti pouze z jeho profesního hlediska. A na nás je, abychom se uhlídaly a viděly naše děti jako celek a ne jen jizvu, patro, nos...Radujme se z našich dětiček a dopřejme jim hodně lásky a her. Jsou mnohem horší jizvy, než ty pod nosem. Jizvy na dušičce se jen tak nezahojí i když nejsou vidět...Krom toho se dá vzhled jizev ještě ovlivnit operačně.
Přeju všem hodně klidu a radosti a hlavně nadhled, který je důležitý. Bez stresu z maličkostí je život hnedka barevnější. Jen klidné a šťastné maminky mají šťastné děti. Nenechme se vyvést z míry netaktními poznámkami a rychlými úsudky cizích a možná i trochu hloupých lidí.
Budu ráda za komentáře a vaše vlastní zkušenosti nebo postřehy.
Pro úplnost ještě přidávám postup tlakové masáže, jak je doporučována lékaři estetické chirurgie:
Promazanou jizvu stlačíme a tlak rovnoměrně po celé jizvě udržujeme cca 30 vteřin, pustíme a opakujeme, celkem 10-15x. Celý tento postup opakujeme 2-3x denně. Cílem je prokrvení jizvy a tím i její výživa, což má zabránit vzniku keloidů a zajistit plochou, málo viditelnou jizvu.
Komentáře
Přehled komentářů
Děkuji za článek, s malými dětmi a touto situací konkrétně naštěstí nemám zkušenost. Mazat a promazávat jizvy je nutné a jedině pomůže, na větší jizvy je dobrá tlaková masáž. Na hojení ran a jizev existuje řada přípravků, buď masti a gely, nebo vitamíny, enzymy aj. Já mám zkušenost s curenzymem například, velmi dobrou, ale není pro miminka, až od tří let. Držím palečky!
Petro,
Vlasta, 7. 2. 2010 22:52
určitě se to spraví! Nebuďte nešťastná :o)
Poproste pediatra o recept na Triamciolon krém a tím mažte asi 14dní a pak vynechte 14 dní a zase zopakujte. PO zaschnutí tohoto krému promazejte sádlem. Pohraje si s tím a velmi jemně přejíždětje kolem jizviček až ucítíte, že měknou. je to opravdu cítit hned během "masáže". Jizva se zklidní a bude to dobré. Jen to chce čas, konenčý stav je až asi za rok až rok a půl. Náš Vojtík má jen čárky, nebýt keloidů, zřejmě by nebylo nic vidět. Držím pěsti. a pokud byste měla zájem, mohu fotografii vaší holčičky zveřejnit zde na webíčku.Přeji veselou holčičku a radost z mateřství, Vlasta
nikdo nás neupozornil
Petra, 7. 2. 2010 0:01Strašně moc a moc děkuji za tento článek. Naše holčička má 14 dní po operaci a pár dní sleduji,že jí jedna strana jizvy hrbolatí. Má to celkem velké. Doktoři mi o nějaké masáži neřekli ani slovo,jen ať to mažu. Možná jsem mazala málo,co já vím. myslíte,že se to spraví a nebude mít hrbolky? Jsem celkem nešťastná...
držte se a hodně štěstí!
katka, 2. 8. 2010 9:41